Nazar Boncuğu Nedir? Göz Değmesinden Korunmak

  Özel Bilgiler    22 Kasım 2018
Yorum Yok

Selamlar Korku Severler Sitesi Takipçileri. Bugün ki konumuzdan nazar boncuğu nedir? nazar boncuğu takmak günah mı? olacaktır. Halk arasında geçen hepimizin bildiği göz değmesi, veya kem göz değmesi gibi konuları öğreneceğiz.

Belirtmek isterim yaklaşık 2-3 sene önce evdeki bütün nazar boncuklarını attırmıştım. Dabbe : Cin Çarpmasında konu olan Nazar Boncuklarının şeytanın bir simgesi olduğunun söylenmesi beni bunu yapmaya itmişti.

Nazar Boncukları

Nazar boncukları şuan olmasa bile, eskiden veya şimdi büyüden, nazardan ve şerden koruduğuna inanıyoruz. Ama öyle değil, nazar dan, büyüden korunmak için nazar boncuklarını evimizde bulundurmamıza gerek yok. Allahın korunmamız için bizler için indirdiği, Nas, Felak, Ayetel Kürsi, Nazar duası bizi nazardan ve büyüden korur. Nazar boncukları eğer korusaydı, Kuran-ı Kerimde yer almaz mıydı?

Nazar boncuğunun koruduğuna inanmak, onu evimizde bulundurmak, veya nazar boncuğu takmak, bir puta tapmakla aynı şey diyebiliriz. Bazı taşların ve simgelerin bizi koruduğuna inanmak ta aynı ölçüdedir. Kesinlikle yanlıştır, bizi koruyan Allahtır.

Nazar ve Sihir (Büyü) Göz değmesi, İslam inancına göre vardır. Ayet ve Hadislerle doğrulanmıştır.

Peygamber efendimiz zamanında, Esed oğullarından nazarı değen biri vardı. Üç gün bir şey yemez, sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp, bunun gibi bir deve görmedim der, demez deve yere düşer hastalanırdı. Müşrikler bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Cenab-ı Hak, Peygamber Efendimizi bunun nazarından korumuştur. Bu hususta Kalem suresinin 51. ayeti inmiştir. ( Nerede ise Kafirler, seni gözleri ile yıkacaklardı )

Eski Mısır ve Babil dönemlerin de Nazar boncuklarının koruduğuna inanılırdı. O dönemden elde edilen bilgilere göre Nazar boncuğunun ortasında ki gözün şeytanı simgelediği bilinmektedir.

Peygamber Efendimiz Bir Hadisinde :

Kim nazarlık, muska, benzeri şeyleri kırar, atarsa, Allah ona köle azat etmiş sevabı verir. Buyurur.

Bu Hadisi Şerife göre de, nazar boncuğu takmak büyüden, nazardan, cinlerden, veya herhangi bir şeyden korumuyor. Aksine bize zarar veriyor.

Peygamber Efendimiz başka bir Hadis-i Şerifin de ise, 

Şüphe yok ki, afsun yapmak, nazar boncuğu takmak, büyü yapmak, etkisinin var olduğuna inanmak, Allaha şirk koşmaktır. Buyuruyor.  (İmam Suyuti, Camiu-s Sağir)

Babil döneminde insanların taptığı 5’ler tanrısı, Hamsanın ( Fatıma’nın Eli ) nazar boncuğunun çıkış noktası olduğu söylenir. Nazar boncuğunda ki tek göz şeytanın simgesidir. Şeytanı temsil eder. Yani tam olarak nazar boncuğu takmak, günah mı? derseniz Evet. Bilinçsizce şeytan ve cinlerle anlaşma yapmak ve onlara karşı savunmasız olmaktır.

Bilimde bunu kabullenmiştir, Psikonezi denilen bakış yöntemi ile yayılane elektromanyetik dalgaların, hayvanlara ve insanlara zarar verdiği tespit edilmiş.

Biz Türklerde, Nazarın, göz değmesinin, kötü bakışın önüne geçmek için pek çok nesne kullanmıştır.
Akik taşları, Mercan, Çakıl Taşları, ve göz değmesinden korunmak için mavi nazar boncukları.

SONUÇ 

Sonuç olarak, Nazar boncuğu nedir? Nazar Boncuğu Takmak bizi koruyor mu? derseniz Nazardan, büyüden, kötülüklerden, veya herhangi bir şeyden korumuyor, ve aksine bize zarar veriyor,  denilene göre, şeytan ve cinleri bulunduğumuz yere çekiyor. Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerifleriyle birlikte tamamen Nazar Boncuğu takmanın yasak olduğu doğrulanmıştır. Zaten Allah’tan başka birinin bize koruduğuna inanmak şirktir. Bizi koruyan Allahtır, taktığımız her hangi bir simge değil. Sizlerde evinizde bulunan bütün nazar boncuklarını atıp, Sadece Allahtan yardım isteyin.

Ali İmran 189 :  Göklerin ve yerin hükümranlığı Allahındır. Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir.

185 okunma

Etiketler : , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Arama


  Kategoriler