Muska Nedir? Çevşen Nedir?

  Özel Bilgiler    10 Aralık 2018
Yorum Yok

Muska

Muska Nedir?

Muska, sözlük anlamıyla açıklayacak olursak, üçgen biçiminde dürülüp bir beze konulan giysisine takanı, üzerinde taşıyanı, ya da sahip olanı zararlı etkilerden koruyup, iyilik getirdiğine ya da hastalıktan vb. kurtardığına inanılan, içinde dinsel, ve büyüsel bir gücün saklı olduğu sanılan, arap yazısıyla yazılı bulunan bir kağıttır.

Kökeni ise Arapçadır.

Muska, içerisinde Ayetlerin, Peygamber efendimizin dualarının bulunduğu
özellikle Cebrail tarafından hastalık, büyü, nazar, cinlerden kurtulma gibi konular hakkında öğretilen ve dönemin şartlarına göre üzerine yazı yazılabilecek şeylere, Kuran-ı Kerim ayetlerinin yazıldığı, üzerinde taşıyana ise huzur veren, güven veren ve rahatlama veren, telkin etme amaçlı uygulamalara yer veren genel isimdir.

İlk çevşen (muska) örnek verecek olursak, Cebrail aracılığıyla Peygamber Efendimize önerilen Çevşeni göstermek mümkündür. Burada kişiyi koruma amacı ele alınmıştır. Takan birinin ise, düşmanlarına karşı galip geleceği belirtilmiştir.

Muska Yapımı

Kuran-ı Kerimden yararlanacak olursak ;

Hastalıkların şifa bulması, büyü bozma, nazardan koruma, cinlerin şerrinden koruma, insanlardan korunma konularında muska yapılabilir.

Siz düşünün ki, elektronik muskaların bile satıldığı, alıcı bulduğu bir dönemde yaşıyoruz. İnsanlarımız derman bulmak için ne duyuyorlar ise ona tutunuyorlar.

İnsanlarımıza şifa vermesi niyeti ile Çevşen koyup, sevdiklerine taşıttıran ve bugün bu işlerden anladığını iddia ederek konuyu bir sektör haline getirenler bir muska tarifi bile yapmaktan acizdirler.

Çevşen Nedir? Muska nedir hangi amaçlı kullanılır? Vefk nedir? büyü nedir, neden yapılır? bu gibi konulara dahi cevap veremeyecek kadar acizdirler. Kendisinin farkında olmadığı, taşıyan kişiyi Allaha ortak koşmaya (Şirke) sebep verip, hem kendisinin hemde takan kişinin dünyasını karartmaktadır.

Muskayı Çevşeni, düzgün yapmaz isen bir anlam ifade etmez, bir kağıt parçasından farkı kalmaz.

Vefk ise, böyle bir durum söz konusu olamaz, sadece etkisiz kalır, isteğiniz yerine gelmez.

Muska ; Allah ve Peygamber kelamıdır. Manevi bir zırhtır, insanlara zararı yoktur.

Büyü ; Dünya hayatı için yapılan, tamamen kötü düşüncelerin yer aldığı şeytandan destek alınarak yapılan uygulamalardır.
HARAMDIR!

MUSKA

Ayetleri Peygamber efendimizden gelen duaları okuyup, üflemek, bunları üzerinden taşımak caizdir. İnanıp güvenen kişiye fayda verir. (S. Ebediyye)

Ayetleri, dua yazılı muskayı, naylon gibi su geçirmez şeylere sarıp, helaya girmek caizdir. (Halebi Dürr-ül muhtar)

Ne olduğu belli olmayan, anlamını bilmediğiniz muskaları taşımak elbette olmaz. Fakat dinimizin bize bildirdiği duaları, ayetleri okuyup üflemek muska şeklinde taşımakta hiç bir sorun yoktur.

377 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Arama


  Kategoriler