Hadislerin İslam Dinindeki Yeri

  Özel Bilgiler    9 Aralık 2018
Yorum Yok

Hadislerin İslam Dinindeki Yeri

İlk olarak hadis teriminin ne anlama geldiğini sorgularsak hadis Hz. Muhammed’in (sav) söz fiil ve takrirleridir. Yani hadis Hz. Muhammed’in ortaya çıkan bir sorun karşısında kendi içtihadını kullanarak sorunları çözmek için söylediği bir söz, ya da fiili olarak uyguladığı davranışları veya ortamda başkası tarafından uygulanan çözüme ses çıkarmadan onaylaması demektir. Hadislerin dinimizdeki yerine gelecek olursak hadisler İslam dininde kural olarak uygulanabilir ya da ortaya çıkan sorunlara karşı çözüm olarak kullanılabilir. İslam tarihindeki kadı ve alimlerin hukuk olarak uyguladığı kurallar öncelikle Kur’an-ı Kerim’e daha sonra da Hz. Muhammed’in hadislerine dayanmaktadır.

Hadisler Din Açısından Doğru Bilgi Kaynağı mıdır?

Din açısından bakıldığında önemli bir bilgi kaynağı olan hadisler doğruluk olarak sorgulandığı vakit ortaya bazı soru işaretleri çıkmıştır. Kimi hadislerin akıl bilim ve mantıkla çeliştiği gözükmektedir. Bu hadisleri değerlendirirken öncelikle ön yargılı olamamakta fayda vardır. Çünkü hadisler Hz. Muhammed zamanın da yazıya geçirilmemiştir. Burada amaç yazılan hadislerin Kuran-ı Kerim ile karışmaması içindir. Günümüzde kullanılan büyük ve güvenilir hadis kaynakları Hz. Muhammed’in vefatından çok sonra yazılmıştır.

Tabi ki geçen bu süre zarfında bazı insanlar kendi çıkarları için hadis uydurmaya başlamıştır. Öyle ki günümüzde akıl ve bilimle örtüşmeyen bu hadisler dinin yanlış yorumlanmasına ya da hadislerin toplu olarak reddedilmesine neden olmuştur. Bizler bir hadisle karşılaştığımız zaman ön yargılı olmamalıyız öncelikle o hadisin Kuran-ı Kerim’de yeri var mı araştırmalıyız eğer Kuran’dan bir sonuç çıkaramazsak akıl mantık ve bilim çerçevesinde düşünmeliyiz ve buna göre o hadisi değerlendirmeliyiz.

Hadisler İslam Açısından Önemlidir

Sonuç olarak baktığımızda İslam açısından hadis çok önemli bir yerdedir. Dinin asli kaynağı olarak kabul edilmiştir. Çünkü İslam’ın ana kaynağı olarak kabul edilen Kuran-ı Kerim’de bazı meselelere yer verilmemiştir. Örnek vermek gerekirse Kuran’da namazın nasıl kılınacağı tam olarak belirtilmemiştir. Namazın nasıl kılınacağı bize Hz. Muhammed’in hadislerinden ve fiillerinden öğrenmekteyiz. Bu açıdan düşündüğümüzde hadisler dinin öğreticisi ve uygulayıcısı konumundadır. Böylece anlıyoruz ki İslam’ın kurallarını öğrenmek ve öğrendiklerimizi uygulamak için hadisleri önemsemeliyiz ve hadislere gereken değeri vermeliyiz.

207 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Arama


  Kategoriler