Dinde Ahiret İnancını Kanıtlayan Öğeler

  Özel Bilgiler    8 Aralık 2018
Yorum Yok

Dinde Ahiret İnancını Kanıtlayan Öğeler

Dinin olmazsa olmazlarından birisi olan ahiret inancı bütün dinlerde ortak olarak vardır. Ahiret inancı basit bir tabir ile ölümden sonraki hayattır. Bu hayata göre insan bu dünyada ki ömrünü doldurur ve kıyametten sonda tanrı tüm insanları tekrar yaratır. İyi olan insanlar cennetlere giderken kötüler cehenneme gider ve orada ebedi olarak kalırlar. Bütün dinler adaleti sağlamak için ahiret inancına sahip olmaktadırlar.

Ahiret gerçekten var mı?

Ahiret inancının gerçekten var olduğunu anlamak için ölmüş ve geri dirilmiş olmak gerekmektedir. Bu durum gerçek olamayacağı için hiç kimse kesinlikle var diyemez. Zaten her din asıl amaç olarak inananlar ile inanmayanları ayırmak ister ve açık açık ahiretin gösterilmesi adaletsizlik olurdu. Nitekim ahireti yani cenneti ve cehennemi gören insanların inanmama gibi bir durumları söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle Tanrı sadece inananlar için birtakım işaretler vermiş ve bu işaretler vasıtasıyla sadece gerçekten inananların yani iyi olan insanların ahiret inancına inanmalarını istemiştir.

Ahireti Kanıtlayan Öğeler Nelerdir?

Arayanlar için ahiret inancını pekiştiren pek çok durum söz konusudur. Bu inanç her insan için oluşmasa da gerçekten aklını bu konuda çalıştıran insanlar için ahiret inancı kanıtlanabilir. Nitekim İslam dinine göre Allah’ın ölümden sonra herkesi yaratması ilk yaratmaya göre daha kolay olacağını bildirmesi insanlar için bir kanıttır. Allah için hiçbir iş zor olmasa da insanların anlaması için verilen bu bilgi, düşünen insanlar için oldukça önemlidir. Allah’ın ahireti yaratacağının bir diğer kanıtı da Allah’ın adaletidir. İnsanlar ne kadar çabalarsa çabalasınlar bu dünyada adaleti sağlayamazlar. Adalet Allah katındadır ve Allah’ın inananlara sözüdür. Bir başka ayette Allah’ın kesinlikle sözünü tutacağını ve ikinci yaradılışın olacağı söylenmiştir.

Ahirete İnanmamak Daha mı Mantıklı?

Bazı insanlar zalim oldukları için ahirete inanmazlar. Bazıları da inanmak istemedikleri için. Allah kitabında ikisinin de cehennemde yanacağından bahseder. Bu durumda bu insanların zaten bu dünya da kötü oldukları aşikardır. Yani Allah’a inanan insan zalim olamaz. Zalim olmayan insanın ise ahirete inanmaktan yana bir sorunu kalmaz. Yani ahiret inancı olmasa bile bir şey kaybetmez ancak inanmayanlar çok şey kaybeder.

168 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Arama


  Kategoriler